Recenzja Need For Speed (2015) – ostatnie dobre i nielegalne wyścigi od Ghost Games

Need For Speed to jedna z najdłużej istniejących serii gier wyścigowych. Pierwszy NFS pojawił się w 1994 roku, a recenzowana odsłona z 2015 to już 25 gra z tej serii. Została ona stworzona przez Ghost Games i wydana na wszystkie duże platformy przez Electronic Arts. Na PlayStation 4 i X-Box One NFS zadebiutował 3 listopada 2015 roku, a na PC pojawił się kilka miesięcy później – 15 marca 2016 roku. Czy warto kupić go w 2019 roku? Tego dowiecie się z naszej recenzji.

Need For Speed z 2015 roku został chłodno przyjęty przez graczy na całym świecie. Mimo to postanowiliśmy samodzielnie sprawdzić ile ta gra jest warta i czy warto ją kupić w 2019 roku. Tytuł ten udało nam się dostać w cyfrowej wersji w pakiecie z dwoma innymi odsłonami z serii Need For Speed – Payback i Rival. Cena całości wyniosła nas 79 zł czyli niecałe 27 zł za jedną grę. Czy było warto? Naszym zdaniem zdecydowanie tak!

Wideo recenzja gry Need For Speed 2015 – Gamers’ Republic

Rozgrywka w NFS 2015

Tytuł z 2015 roku można określić jako krzyżówkę Undergrounda, Carbon i Most Wanted. W grze jesteśmy uczestnikiem nielegalnych wyścigów, w których bierzemy udział z naszą ekipą. To właśnie chłopaki i dziewczyny z naszej ekipy co chwilę zachęcają nas do udziału w coraz to trudniejszych zawodach. Do wyboru mamy ich kilka typów:

 • tradycyjne okrążenia po określonym torze,
 • sprinty z punktu A do B po określonej trasie,
 • wyścigi z czasem,
 • dragi – czyli wyścigi na ¼ mili z ręcznym przełączaniem biegów
 • drifty polegające na pokonywaniu zakrętów bokiem.

W NFSie możemy również rzucać wyzwania innym graczom lub komputerowym kierowcom. Są to typy wyścigów wymienione przed chwilą oraz ucieczka przed drugim kierowcą. Jest to fajne urozmaicenie, ale niestety większość graczy ignoruje propozycje takiej rozgrywki.

Jeśli zależy nam na ściganiu się z żywymi przeciwnikami to znacznie lepszym rozwiązaniem jest zapraszanie losowych graczy do rozpoczynanego wyścigu lub rywalizacja w trybie Speed List. Wybierając ostatnią z opcji będziemy rywalizować z kilkoma graczami w serii różnych zawodów. Rywalizacja jest satysfakcjonująca, a ze znalezieniem rywali nie ma żadnego problemu.

Oprócz podstawowych wyścigów mamy tu również różnego rodzaju znajdźki i wyzwania. Zaliczają się do nich:

 • darmowe części do aut,
 • graffiti, przy których fotografujemy nasze bryki,
 • punkty widokowe, przy których również robimy zdjęcia aut,
 • miejscówki do kręcenia bączków

Co 24 godziny otrzymujemy również zestaw 3 wyzwań, za których realizację otrzymujemy sowitą nagrodę pieniężną, punkty reputacji oraz dodatki w postaci winyli samochodowych. Mogą to być np.: 

 • wszczęcie 5 pościgów policyjnych, 
 • zdobycie określonej liczby punktów reputacji, 
 • zarobienie danej kwoty gotówki, 
 • zwycięstwo w określonych zawodach czy w konkretnym modelu samochodu 
 • oraz wiele więcej. 

Część wyzwań jest banalnie prosta, część wymaga od nas cierpliwości i np. jeżdżenia po mapie w poszukiwaniu policjantów, by rozpocząć pościg. Jeżeli nie mamy znajomych, którzy również grają w tą odsłonę serii NFS, to niemożliwe będzie realizowanie wyzwań związanych z rekomendacją autologu – podpowiada on, w których wyścigach powinniśmy wziąć udział na podstawie wyników naszych znajomych. Jeśli ich nie mamy, to nie otrzymamy żadnej rekomendacji, a zatem nie zrealizujemy żadnego wyzwania.

Samochody w Need for Speed 2015

Gra daje nam swobodę wyboru zawodów w jakich chcemy uczestniczyć. Na rozległej mapie aż roi się od różnego rodzaju wyścigów, które dają nam możliwość szybkiego zarobienia kasy na lepsze auta lub ich tuning. Need for Speed oferuje nam wybór spośród 51 samochodów. Znajdziemy wśród nich takie marki jak:

 • BMW, 
 • Honda, 
 • Ford, 
 • Mazda, 
 • Nissan, 

ale również super sportowe samochody, a wśród nich: 

 • Lamborghini, 
 • Ferrari, 
 • McLaren
 • czy Porsche

Ilość dostępnych modeli może nie jest tak imponująca jak w niektórych grach konkurencji (np. w Gran Turismo, Forza Horizon, czy DriveClub), ale w zupełności wystarczy. Każdy znajdzie tu samochód, który będzie mu odpowiadał. Niestety jeśli chcielibyśmy zapełnić nasz garaż wszystkimi tymi furami, to jest to niemożliwe. W grze mamy do dyspozycji garaż mieszczący 5 aut oraz magazyn o takiej samej pojemności. Możemy zatem jednocześnie posiadać tylko 10 samochodów i jeśli przyjdzie nam ochota na dokupienie nowego modelu, będziemy zmuszeni do odsprzedania któregoś auta z naszej kolekcji.

Fabuła

Tradycją stało się, że gry z serii Need For Speed mają głupią i banalną fabułę oraz przerywniki filmowe zrealizowane po kosztach. Niestety tytuł z 2015 roku również wpisuje się w ten schemat narzucony przez EA, ale sama realizacja filmików stoi na znacznie wyższym poziomie niż w większości poprzednich gier tej marki. Fabuła jest oczywiście nędzna, a dialogi sztuczne, ale realizacja całości nie wygląda na robioną po kosztach. Możliwe, że zawdzięczamy to jednemu z producentów napojów energetycznych, którego produkt pojawia się chyba na każdym przerywniku. Ogólnie w kwestii filmów nie jest źle, choć niektórych graczy może irytować nachalna próba udowodnienia, że wszystko jest takie młodzieżowe i super cool.

Tuning i gameplay

Na szczęście w grach wyścigowych najważniejsze jest ściganie a nie oglądanie przerywników filmowych. Need For Speed z 2015 r. trzyma pod tym względem wysoki poziom. Oczywiście nie ma co liczyć na wysoki realizm fizyki pojazdów. Prowadzenie samochodów jest przyjemne, a przesiadając się na inne auto odczujemy różnice w prowadzeniu. Gra daje nam również możliwość tuningowania aut. Możemy w nich montować części zmieniające wygląd samochodu takie jak spojlery, maski, progi lampy, montować winyle, zmieniać kolor lakieru i szyb, ale także tuningować części poprawiając parametr silnika. Oprócz tego mamy możliwość zmiany ustawień samochodów modyfikując je pod konkretny rodzaj wyścigów np. driftowanie.

Grafika NFS 2015

Co do grafiki, to na PS4 gra wygląda niesamowicie ładnie. Szczególnie pięknie odwzorowano detale na samochodach, krople deszczu na autach, kałuże na ulicach i wszelkiego rodzaju odblaski. Śmiało można stwierdzić, że jeśli chodzi o samochody i efekty cząsteczkowe, to jest to jedna z najładniejszych ściganek w jakie przyszło nam grać – naszym zdaniem znacznie ładniejsza od nowszego Payback. 

Trochę gorzej wypada tu jednak samo miasto po którym przyjdzie nam jeździć. Jest mało zróżnicowane, podzielone na kilka wysepek połączonych autostradą. Mamy kilka miejscówek typowo miejskich z wysoką zabudową i kilka górskich z krętymi drogami i ciasnymi zakrętami. Brakuje jednak bardziej rozpoznawalnych fragmentów mapy.

Problemem jest również brak szybkiej podróży. Jeżeli chcemy wziąć udział w zawodach na drugim końcu mapy, musimy tam dojechać samodzielnie.

Ścieżka dźwiękowa i muzyka

W zręcznościowych grach wyścigowych jednym z ważniejszych elementów jest muzyka, która towarzyszy graczowi podczas siedzenia rywalom na zderzaku. Wiele gier z serii Need For Speed może pochwalić się kultowymi kawałkami, których gracze słuchają nie tylko grając, ale również w realu jeżdżąc rowerem czy samochodem. Odsłona z 2015 roku niestety nie ma utworów o takiej mocy jak doceniany nawet dziś soundtrack z Underground. Z uwagi na nasz gust ukierunkowany na rock i metal, elektroniczna muzyka z początku przeszkadzała nam w rozkoszowaniu się grą. Po godzinie lub dwóch stała się jednak tylko marnym tłem dla bardzo fajnych wyścigów.

Plusy Need For Speed 2015

Co nam się podoba w tym Need For Speedzie:

 • przyjemny model jazdy
 • dużo wyścigów
 • bardzo ładna grafika
 • dodatkowe aktywności
 • możliwość tuningowania aut
 • mimo, że gra jest z 2015 roku, nadal ma sporo aktywnych graczy, którzy chętnie mierzą się w trybie Speed List lub tradycyjnych zawodach
 • dzienne wyzwania

Minusy Need For Speed 2015

Co nam się nie podoba w Need For Speedzie z 2015 roku. M.in.

 • brak szybkiej podróży
 • możliwość jednoczesnego posiadania tylko 10 aut
 • Ponadto
 • trudno znaleźć graczy do rywalizacji w wyzwaniach
 • gra wymaga bycia online nawet do gry single player
 • miasto i trasy nie wyróżniają się niczym, a na tle konkurencji wypadają dość przeciętnie.

Podsumowanie recenzji

Podsumowując Need For Speed z 2015 roku to świetna gra wyścigowa, którą w swojej kolekcji powinien posiadać każdy fan gier wyścigowych i oczywiście serii NFS. Nie jest to gra idealna, ale jej zalety i zabawa, którą zapewnia, znacznie przewyższa drobne braki, które napotkamy w tej odsłonie. Jeżeli zatem traficie na promocję w PlayStation Store lub na Originie oferującą tego NFSa za mniej niż 30 zł to bierzcie go w ciemno, bo warto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>