fbpx
PS Plus Collection - Sony zamyka usługę dla PS5

Koniec PS Plus Collection

Z tego materiału na temat PS Plus Collection dowiecie się: 

  • Co to jest PS Plus Collection?
  • Jakie gry są dostępne w ramach PS Plus Collection?
  • Kto może dodać gry z PS Plus Collection do swojej biblioteki?
  • Jak aktywować PS Plus Collection na PS5?
  • Ile kosztuje PS Plus Collection?
  • Do kiedy gry z PS Plus Collection będą dostępne?

Co do tego ostatniego nie mamy tu na myśli zmianę oferty na nową, a całkowite uśmiercenie usługi przez Sony. Zacznijmy jednak od początku.

Sony zabija PS Plus Collection – film na kanale Gamers’ Republic

Co to jest PS Plus Collection?

Najprościej mówiąc PS Plus Collection to zestaw specjalnie wyselekcjonowanych gier wydanych pierwotnie na PS4, które zostały zoptymalizowane pod działanie na konsoli PlayStation 5. Kolekcja zawiera niecałe 20 świetnych, wysoko ocenianych gier i została udostępniona w dniu debiutu aktualnej generacji konsol Sony czyli 19 listopada 2020 roku. Zestaw mimo, że ma już ponad 2 lata, a same gry w nim zawarte są jeszcze starsze, to nadal w zdecydowanej większości topowe gry, w jakie możemy grać na konsolach japończyków.

Jakie gry są dostępne w ramach PS Plus Collection?

Zestaw gier udostępnionych w PS Plus Collection zawiera dokładnie 19 tytułów. Początkowo w jego skład wchodziło 20 gier, ale jeden z tytułów – Persona 5 został z niego usunięty 11 maja 2022 r.. Pozostałe 19 znajduje się w ofercie bez zmian od listopada 2020 roku. W przeciwieństwie do darmowych gier jakie udostępniane są w PS Plusie co miesiąc, kolekcja oferuje nam te same tytuły od ponad 2 lat. PS Plus Collection zawiera następujące gry:

Batman: Arkham Knight 

Czwarta część świetnej serii gier o Batmanie, w której jako Mroczny Rycerz oczyszczamy Gotham City z wszelkiej maści gangsterów, bandytów, mafiosów oraz innych szumowin. Aby uratować miasto będziemy musieli stawić czoła znanym przeciwnikom jak Strach na Wróble, Pingwin, Dwie Twarze, Harley Quinn oraz nowemu antagoniście Rycerzowi Arkham. Akcję gry dostępnej jeszcze w PS Plus Collection oglądamy zza pleców bohatera. Pojedynki z przeciwnikami w dużej mierze polegają na bardzo przystępnym i satysfakcjonującym systemie walki wręcz oraz wykorzystania gadżetów.

Battlefield 1

Serii Battlefield chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest to bardzo widowiskowa, pierwszoosobowa strzelanka skupiona na dużych starciach w trybie multiplayer. Battlefield 1 dostępny od początku PlayStation Plus Collection jest osadzony w realiach pierwszej wojny światowej, gdzie możemy wcielić się w żołnierzy i dywersantów różnych narodowości. Gra oprócz rozległych map, sporej ilości broni i pojazdów inspirowanych historycznymi odpowiednikami, oferuje nam kilka trybów zabawy dla wielu graczy. Gracze lubujący się w singlowej zabawie znajdą tu intensywną, ale jednocześnie krótką kampanię, która oferuje zróżnicowany poziom zabawy.

Bloodborne

Tytuł ten jest duchowym spadkobiercą serii Dark Souls, a jego akcja rozgrywa się w świecie dark fantasy inspirowanym XIX wieczną, wiktoriańską stylistyką. Zabawę w Bloodborne zaczynamy od stworzenia własnej postaci, która wyposażona w broń białą w jednej ręce i broń palną w drugiej rusza oczyścić świat z potworów, które się w nim rozpanoszyły. Grę wyróżnia wysoki poziom trudności i wymagający system walki, którego opanowanie daje dużą satysfakcję. Akcję w tym tytule z PS+ Collection obserwujemy z trzeciej osoby.

Call of Duty: Black Ops III

Jest to first person shooter osadzony w przyszłości w 2065 roku czyli 40 lat po wydarzeniach z drugiej części Black Ops. Wcielamy się w nim w żołnierza, którego zadaniem jest odnalezienie zaginionej drużyny i wyjaśnienie gigantycznego wycieku tajnych danych rządowych. Kampanię możemy przechodzić samodzielnie lub w trybie kooperacji. Gra posiada również tryb multiplayer, w którym wybieramy specjalistę wyróżniającego się unikalną dodatkową bronią oraz umiejętnością specjalną. Mapy w Call of Duty: Black Ops III są mniejsze niż w poprzedniej części gry, ale dzięki możliwości biegania po ścianach, strzelania pod wodą i innym technologią ułatwiającym ruch, mają one niespotykaną wcześniej głębię.

Crash Bandicoot N. Sane Trilogy

Jest to remake 3 części kultowej, trójwymiarowej gry platformowej z Crashem – jednym z symboli pierwszego PlayStation. Tytuł ten oferuje bardzo ładną, kolorową grafikę, dobrze zaprojektowane, ale wymagające sporej zręczności i dobrego wyczucia czasu poziomy oraz mnóstwo humoru. Przemierzając plansze biegamy, skaczemy, wirujemy, zbieramy owoce oraz unikalne maski dające nam specjalne umiejętności, a także omijamy pułapki. Musimy również uważać na pudła wypełnione materiałami wybuchowymi, ponieważ te szybko uśmiercają jamraja. 

Days Gone

To gra z PS Plus Collection osadzona w postapokaliptycznym, otwartym świecie, gdzie wcielamy się w byłego członka gangu motocyklowego. Akcję gry obserwujemy zza pleców bohatera, który po prostu próbuje przetrwać w trudnych czasach, a z rozwojem fabuły stara się dowiedzieć co stało się z jego ukochaną, z którą zostali rozdzieleni. Days Gone oferuje rozległą, otwartą mapę, po której możemy swobodnie podróżować na motorze, który w trakcie rozgrywki ulepszamy. Wykonujemy zadania zlecane nam przez różne obozy i walczymy z hordami zombiaków. Gra daje graczowi dużą swobodę w wybieraniu środków jakimi chcemy osiągnąć cele. Możemy tu liczyć również na bardzo dobrą, wciągającą fabułę, ciekawych bohaterów oraz satysfakcjonujące systemy walki i rozwoju bohatera.

Detroit: Become Human

Tytuł ten jest zręcznym połączeniem gry przygodowej oraz interaktywnego filmu i opowiada o losach czterech samoświadomych i odczuwających emocje androidach. Maszyny te wyglądają i zachowują się jak ludzie, ale są pozbawione praw jakie mają ci drudzy. W Detroit: Become Human wcielamy się w trójkę androidów, których losy się przecinają. Dwa z nich to maszyny wykonujące domowe obowiązki, trzeci jest prototypowym androidem policyjnym. Podejmowane przez gracza decyzje mają swoje konsekwencje i mogą doprowadzić do różnych zakończeń historii. Fabuła przedstawiona w grze jest bardzo angażująca i ma emocjonalne momenty.

Fallout 4

Gra jest czwartą pełnoprawną odsłoną cyklu cenionych RPGów osadzonych w postapokaliptycznym świecie. Fallout 4 daje nam możliwość oglądania świata z pierwszej lub trzeciej osoby. Bohater, którego kreujemy na samym początku gry, po wyjściu ze schronu atomowego rusza w świat aby odszukać swoją rodzinę. Z uwagi, że postapokaliptyczne miejscówki w tym dziele dostępnym w ramach PlayStation Plus Collection nie są najbezpieczniejszym miejscem, często przydaje się różnego rodzaju broń. Możemy z niej strzelać do przeciwników z wykorzystaniem systemu V.A.S.T., który umożliwia oddawanie precyzyjnych strzałów w wybrane fragmenty ciała przeciwników. Jak na dobrą grę RPG przystało, mamy tu różne, dobrze skonstruowane systemy rzemiosła, modyfikowania broni i rozwoju bohatera.

Final Fantasy XV: Royal Edition

To piętnasta odsłona cenionego na całym świecie cyklu jRPG, którego historia nie jest związana z poprzednimi częściami. Wcielamy się tu w młodego księcia, którego ojczyznę najeżdża wroga armia. Zmusza to nas do ruszenia w podróż z 3 towarzyszami po ogromnym otwartym świecie. W trakcie zwiedzania nieraz natkniemy się na przeróżnych wrogów, z którymi musimy się zmierzyć. System walki kładzie duży nacisk na akcję, którą możemy obserwować z pierwszej lub trzeciej osoby. Nie ma tu podziału na tury, z których znana jest seria, a walka toczy się w czasie rzeczywistym. W atakach możemy też wykorzystać towarzyszy w tym również do combosów.

God of War

Tytuł ten jest czwartą odsłoną widowiskowego, trzecioosobowego slashera na stacjonarnych konsolach i jedną z najlepszych gier w całej kolekcji PS+ Collection. W God of War wcielamy się w Kratosa, który po wycięciu w pień greckich bogów postanowił zrobić sobie przerwę w mordowaniu. Zamiast brodzić po kolana w cudzej krwi, jak miał to w zwyczaju, zapałał miłością do pewnej niewiasty z północnych krańców świata i tam osiadł prowadząc rodzinne życie. Niestety jego wybranka umarła i Kratos wraz z nastoletnim synem wyrusza rozsypać jej prochy z górskiego szczytu. Na ich nieszczęście, podąża za nimi krwawa i burzliwa przeszłość bohatera zmuszając go ponownie do walki i wykorzystywania gniewu do miażdżenia małych móżdżków przeciwników. Gra jest niesamowitą przygodą z przepięknymi krajobrazami, ciekawymi postaciami i niepowtarzalnym klimatem.

InFamous Second Son

Trzecioosobowa gra akcji osadzona w otwartym świecie, w której wcielamy się w bohatera, niespodziewanie obdarzonego niezwykłymi mocami. W inFamous Second Son będziemy mogli władać ogniem, czerpać energię z neonów czy zmieniać się w dym i dzięki temu szybko przemieszczać się na szczyty budynków. W grze poruszamy się po sporym, otwartym mieście i przylegających do niego terenach zielonych. Będziemy tam stawiali czoła władzy i ciekawie zaprojektowanym bossom. W grze możemy też pomagać cywilom i postępować jak prawdziwy bohater lub mordować wszystkich jak leci, a nasze poczynania będą miały odbicie na rozwoju bohatera, odblokowanie umiejętności i przebieg niektórych głównych misji.

Monster Hunter: World

W grze tej wcielamy się w tytułowego łowcę potworów, który wyrusza badać nowy kontynent. Na swojej drodze spotyka różnego rodzaju bestie, które wycina w pień na zlecenie. Monster Hunter: World oferuje duży, otwarty świat z różnorodnymi krajobrazami oraz pełnym cyklem dobowym. Każdy z potworów, z którym walczymy dysponuje unikalnym zestawem cech. Ma swoje słabe i mocne strony, które musimy wykorzystać na naszą korzyść. Aby wygrać musimy robić dobry użytek z białej oraz dystansowej broni i różnego rodzaju gadżetów, w które wyposażony jest nasz bohater.

Mortal Kombat X

Kolejny tytuł w PS Plus Collection, który kojarzy każdy. Mortal Kombat X to krwawa i wciągająca bijatyka z ogromnym zestawem fighterów znanych z uniwersum MK. Gra jest kontynuacją MK IX i nie wprowadza większych zmian w rozgrywce, która była bliska ideałowi. Otrzymujemy tu dalszy ciąg fabuły rozgrywającej się 25 lat po wydarzeniach z poprzedniej części. Wcielamy się w niej w różnych wojowników i wygrywając pojedynki z wrogami oglądamy cutscenki z dalszą częścią historii. Oczywiście jak na bulwersującą serię bijatyk przystało mamy tu brutalne ciosy, hektolitry juchy oraz specjalne kombinacje uderzeń z efektem X-ray pokazującym łamane kości przeciwników. Wisienką na krwawym torcie są tu fatality czyli bardzo efektowne ciosy wykańczające pokonanych przeciwników.

Ratchet and Clank

Jest to odświeżona gra z PS2 opowiadająca o przygodach dwójki przyjaciół Ratcheta i robota Clanka, którzy muszą ocalić galaktykę przed zniszczeniem. Tytuł ten jest trzecioosobowym połączeniem gry akcji z platformówką 3D. Przez większość czasu sterujemy Ratchet’em, który korzysta z umiejętności przyjaciela robota noszonego przez cały czas na plecach. W niektórych lokacjach mamy jednak możliwość wcielenia się w Clanka. Ratchet i Clank kładzie duży nacisk na eksplorację lokacji oraz walkę z wrogami za pomocą najdziwniejszych broni jakie można spotkać w grach. Tytuł przeznaczony jest dla pojedynczego gracza.

Resident Evil 7 Biohazard

To przygodowa gra akcji połączona z survival horrorem, która wraca do swoich korzeni. Poczujecie tu ciężki klimat i nieustanne poczucie zagrożenia. Grę cechuje dość wysoki poziom trudności na który wpływają również ograniczone zapasy amunicji, pierwszoosobowy widok oraz konieczność eksploracji miejsc wyglądających jak żywcem wyjęte z filmu Droga bez powrotu czy innych horrorów. W Resident Evil 7 Biohazard wcielamy się w przeciętnego człowieka, bez żadnych mocy czy militarnej przeszłości, który poszukując zaginionej żony  trafia do opuszczonej posiadłości na południu Stanów Zjednoczonych, która jednak okazuje się nie do końca pusta.

The Last Guardian

Przygodowa gra akcji oglądana z trzeciej osoby opowiada historię chłopca i zaprzyjaźnionej z nim wielkiej bestii o imieniu Trico, będącej połączeniem gigantycznego psa z orłem. Bohaterowie The Last Guardian dostępnego w PlayStation Plus Collection próbują wydostać się ze starożytnych ruin pomagając sobie nawzajem. W trakcie rozgrywki poznajemy tajemnice dziwnego miejsca oraz sekret Trico, który posiada ogromną moc. Tytuł jest pomieszaniem gry przygodowej i platformówki. Pod wieloma względami przypomina Shadow of the Colossus, które tworzyło to samo studio. Gra kładzie duży nacisk na komunikację i relacje z Trico, który nie zawsze chce słuchać chłopca.

The Last of Us Remastered

Jest to jedna z najlepszych gier jakie powstały na poprzednią i jeszcze wcześniejszą generację konsol czyli PS4 i PS3. Gra opowiada o losach Joela i Ellie, którzy ruszają przez postapokaliptyczne Stany Zjednoczone aby dotrzeć do placówki medycznej, w której naukowcy próbują opracować lekarstwo na toczącą ludzkość chorobę. Akcję The Last of Us Remastered obserwujemy z trzeciej osoby kierując głównie starszym bohaterem, ale na pewnym etapie ich przygody mamy możliwość wcielenia się również w młodszą towarzyszkę.

Gra jest niedościgniona jeśli chodzi o budowanie relacji między postaciami i przekazywanie ich emocji, które udzielają się graczom. Tytuł oferuje całkiem długą, bardzo ciekawą i wciągającą historię. Obecnie na na HBO Max mamy możliwość oglądania serialu opartego właśnie na tej grze, który jednak trochę różni się od konsolowej wersji. Jeżeli oglądacie go lub już go obejrzeliście, bo przecież możecie oglądać ten film na długo po edycji ostatniego epizodu, to dajcie znać w komentarzach czy serial Wam się podobał i czy graliście w tą grę. Jesteśmy ciekawi jak odbierać będą go osoby grające i te co nie grały w The Last of Us. Gra jest pozycją obowiązkową dla każdego fana gier akcji.

Uncharted 4: Kres Złodzieja

Tytuł ten jest kolejnym epickim dziełem wydanym na poprzednią generację konsol Sony i udostępnionym w PS Plus Collection. Uncharted 4: Kres Złodzieja opowiada ostatni rozdział przygód Nathana Drake’a, który kocha starożytne skarby, rozwiązywanie zagadek oraz pakowanie się w kłopoty. Gra przybliża nam niezwykłą historię przenosząc głównego bohatera po różnych zakątkach całego świata. Miejsca, które zwiedzamy w tym tytule są jednymi z najpiękniejszych i najwspanialszych jakie możemy oglądać na PS4. Często będziecie się zatrzymywali i po prostu podziwiali zapierające dech w piersiach widoki. Gra nie oferuje otwartego świata, ale mapy są dość rozległe by nie czuć się klaustrofobicznie. Gra stawia na przeplatanie akcji, walki i strzelania z eksploracją i rozwiązywaniem zagadek. Jest tu sporo humoru, ale znajdziemy tu również naprawdę wzruszające momenty. Mówiąc krótko Uncharted 4 to arcydzieło, które należy poznać przed końcem PS Plus Collection.

Until Dawn

To trójwymiarowa gra przygodowa z elementami horroru wzorowanego na filmach klasy B. W Until Dawn poznajemy historię grupy nastolatków, która w rocznicę zaginięcia koleżanki zbiera się w odizolowanej od świata górskiej chatce, aby raz na zawsze zapomnieć o tej sprawie. Akcję w grze obserwujemy z trzeciej osoby i podobnie jak w Detroit: Become Human dokonujemy wyborów, które mają wpływ na dalszy przebieg historii. Każdy nasz wybór ma swoje konsekwencje, a niektóre z nich mogą doprowadzić do śmierci bohaterów. Gra posiada wiele różnych zakończeń, a pojedyncze jej ukończenie zajmuje ok 9 godzin.

Kto może dodać gry z PS Plus Collection do swojej biblioteki

Gry dostępne w ramach PS Plus Collection może dodać do swojej biblioteki każdy posiadacz konsoli PS5 z aktywnym abonamentem PS Plus. Kolekcję mogą również dodać do swojej biblioteki posiadacze konsol PlayStation 4, ale będą potrzebowali do tego zalogować się na urządzeniu nowszej generacji. Jeżeli nie posiadamy aktywnego abonamentu PlayStation Plus, to nie będziemy mogli dodać do swojej biblioteki gier z PS Plus Collection.

Jak aktywować PS Plus Collection na PS5

Aby aktywować PS Plus Collection musimy postępować zgodnie z poniższą instrukcją:

  1. Zalogować się na PlayStation 5 na swoje konto
  2. W menu konsoli PS5 należy przejść do zakładki PS Plus Collection
  3. Następnie musimy aktywować w niej wszystkie dostępne gry

To wszystko, od teraz gry będą przypisane do naszego konta i będziemy mieli do nich dostęp na naszych konsolach. Nie przesłyszeliście się, kolekcja po takiej aktywacji będzie dostępna nie tylko na PlayStation 5, ale również na PS4, które mamy połączone z kontem, z którego aktywowaliśmy gry. Oczywiście tytuły będziemy mogli uruchamiać tylko mając aktywny abonament PS Plus. W momencie, gdy nie przedłużymy abonamentu i wygaśnie on, to gier, tak samo jak tych ze zwykłego PS Plusa, nie uruchomimy.

Ile kosztuje PS Plus Collection

PS Plus Collection jest w zasadzie darmowy. To znaczy nie musimy za niego dopłacać jakoś ekstra. Wystarczy kupić abonament PlayStation Plus Essential, Extra lub Premium, aby otrzymać dostęp do kolekcji. Jeżeli nie wiecie czym jest abonament PS Plus, ile kosztuje, co daje i czym różnią się wersje Essential, Extra i Premium, to zachęcamy do obejrzenia naszego wideo, w którym wyjaśniamy wszystkie kwestie związane z PlayStation Plus oraz odpowiadamy na Wasze pytania. Link do niego znajdziecie w prawym górnym rogu oraz w opisie pod filmem.

Do kiedy gry z PS Plus Collection będą dostępne

Sony oficjalnie potwierdziło, że po ponad 2 latach uśmierca PS Plus Collection. Jeżeli zatem nie zdążyliście jeszcze aktywować kolekcji i przypisać gier do swojej biblioteki, to musicie się pośpieszyć, bo usługa zostanie posłana do piachu już 9 maja 2023 roku. Mamy zatem nieco ponad 3 miesiące od dzisiaj na skorzystanie z oferty zanim Sony zabije tą usługę. Do osób, które już dodały gry do swojej biblioteki, spieszymy z informacją, że możecie spać spokojnie, bo tytuły pozostaną w Waszej bibliotece. Tak więc mimo, że Sony usunie PS Plus Collection, wy, mając aktywnego PS Plus nadal będziecie mogli grać w gry z kolekcji, które wcześniej dodaliście do swojej biblioteki.

Dajcie znać czy skorzystaliście już z oferty gier dostępnych w ramach PS Plus Collection i jeżeli tak, to który z tytułów najbardziej Wam się podobał. Naszym zdaniem każda z gier, które Sony umieściło w kolekcji jest warta uwagi i szkoda, że usługa ta idzie do piachu, no ale widać PS5 sprzedaje się tak dobrze, że Sony stwierdziło, iż nie musi już dodatkowo zachęcać graczy dodatkowymi bonusami w postaci gier, które może sprzedawać za normalne stawki w cyfrowym sklepie PlayStation.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *