Firma Pentagram, jako jeden z nielicznych producentów smartfonów, oferuje urządzenie wyposażone w akumulator pozwalający na intensywne użytkowanie przez kilka dni, bez obawy nagłe o wyczerpanie prądu.
Monstrualna bateria
Monster p430-1 to sprzęt, który spełni oczekiwania osób stroniących od codziennego ładowania telefonu. Został wyposażony w akumulator o pojemności 4100 mAh, który jest trzykrotnie pojemniejszy niż to bywa w standardowych modelach konkurencji. Według producenta taka pojemność baterii zapewnia wystarczająco dużo zasilania, by telefon mógł służyć w stanie czuwania przez 1000 godzin lub by prowadzić konwersację przez 100 godzin. Są to wyniki do których daleko nawet flagowym modelom największych producentów smartfonów takich jak Samsung, Apple, LG, Sony czy Nokia. Ogromnego zapasu energii elektrycznej nie otrzymujemy jednak bez żadnych kosztów. Konkurencyjne urządzenia wyposażone w akumulatory o pojemności ok. 1300 mAh są lekkie jak piórko i smukłe niemal jak talia osy ponieważ ich baterie są małe i cienkie. Urządzenie Pentagrama ma potworny akumulator, który rozmiarami dorównuje mniejszym smartfonom, a swoją wagą przewyższa niejeden telefon. Zasilanie postawione obok standardowej baterii góruje nad nią niczym Goliat nad Dawidem. Z jego powodu sprzęt polskiego producenta jest gruby jak spuchnięte paluchy kowala i ciężki niczym cegła. Jeśli jednak zależy wam, by nawet przy intensywnym używaniu smartfona, korzystaniu z internetu po Wi-Fi oraz 3G, GPS-u, graniu w gry, słuchaniu muzyki, robieniu zdjęć i kręceniu filmików, sprzęt wytrzymał bez ładowania ponad 4 dni, to Monster spełni te oczekiwania. Przy normalnym użytkowaniu – kilku krótkich rozmowach o łącznym czasie do 15 minut dziennie, wysłaniu kilku smsów, 30 minutach surfowania w sieci (zarówno po przez Wi-Fi jak i 3G) oraz korzystaniu z GPS przez ok 30 minut dziennie, telefon spokojnie wytrzyma 6 – 7 dni (144 – 168 godzin) bez ładowania. Jest to znakomity wynik w porównaniu do urządzeń ze standardowym akumulatorem, które często nie są w stanie wytrzymać nawet 24 godzin.
Duża pojemność baterii niesie ze sobą jeszcze jedną wadę – długi czas ładowania, który wynosi ok. 6 godzin. Jest to jednak niewielka cena za możliwości jakie oferuje jej pojemność.
Ekran
Smartfon wyposażono w wyświetlacz IPS o przekątnej 4,3 cala, który sprawia bardzo dobre wrażenie (nie tylko pierwsze). Jego producentem jest LG, tak więc możemy spodziewać się dobrej jakości wykonania. Ekran rzeczywiście dobrze odwzorowuje kolory nawet pod ostrymi kątami patrzenia. Prawidłowo działa w nim również precyzyjny dotyk. Jednak przy bardzo ostrym świetle słonecznym jest on czytelny właściwie jedynie na maksymalnej jasności. Niestety w takich warunkach pisanie smsów, przeglądanie internetu, czy czytanie dokumentów nie będzie komfortowe. W tej kategorii cenowej nie można liczyć na wiele więcej – większość konkurencji wyposażono w podobne lub gorsze wyświetlacze. W codziennym użytkowaniu ekran spełni oczekiwania większości użytkowników i nikt nie powinien na niego narzekać.
Niestety nie znajdziemy tu żadnego ochronne szkła odpornego na zarysowania. Zamiast Gorilla Glass lub Dragontrail, producent wraz ze sprzętem daje jedynie folię zabezpieczającą wyświetlacz przed porysaniem. Folia spełnia swoje zadanie całkiem dobrze, jednak przy upadku z niewielkiej wysokości nie zapobiegnie rozbiciu ekranu, którego wymiana jest całkowicie nieopłacalna (koszt ok 300 – 400 złotych; dla porównania nowy telefon można kupić za niecałe 500 zł).
GPS
Telefon polskiego producenta został wyposażony w moduł GPS, co jest standardem w tej kategorii cenowej. Działa on poprawnie i nie sprawia większych problemów. Po włączeniu GPS, urządzenie, tak jak jego konkurencja, przez chwilę trwającą przeważnie ok minuty szuka sygnału. Zdarza się, że podczas nawigacji, czy śledzenia trasy smartfon gubi sygnał GPS. Sytuacja taka miała miejsce podczas jazdy na rowerze po lesie i testowania aplikacji Edomondo. W trakcie jazdy po drogach i mieście sygnał był stabilny.
Internet
Korzystanie ze smartfona nie miało by wielkiego sensu, gdyby nie zapewniał on możliwości podłączenia urządzenia do Internetu. Pentagram Monster P430-1 posiada moduł Wi-Fi, który bardzo dobrze łapie sygnał bezprzewodowej sieci zapewniając szybki dostęp do każdego zakątka Internetu.
Dodatkowym atutem są 2 gniazda na karty SIM z obsługą 3G, dzięki czemu możliwe jest jednoczesne korzystanie z sieci 2 operatorów. Idealnie sprawdza się tu bezpłatny dostęp do sieci, który zapewnia Aero2. Telefon współpracuje z tą siecią, a konfiguracja połączenia jest banalnie prosta. Oczywiście w drugim slocie SIM można umieścić dowolną kartę oferującą internet w 3G.
Korzystanie z przeglądarki, poczty internetowej, pobieranie plików, oglądanie materiałów online (np. YouTube, TVP Stream, TVN Player) jest komfortowe i działa bez żadnego problemu. Dzięki bardzo pojemnemu akumulatorowi, można buszować po sieci przez wiele godzin i nie trzeba obawiać się o rozładowanie urządzenia.
Aparat i kamera
Amatorów fotografii z pewnością pozytywnie zaskoczy dobrej jakości aparat fotograficzny zamontowany w produkcie Pentagrama. Posiada on 8 Mpix i umożliwia robienie zdjęć w rozdzielczości 2400 x 3200 px. W przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych producentów, polska firma pokusiła się o montaż dodatkowego oświetlenia, w postaci 2 diod LED, które zapewniają bardzo mocne światło. Błysk emitowany przez diody jest tak silny, że podczas zdjęć w półmroku powoduje prześwietlenie obiektów znajdujących się bardzo blisko aparatu. Flash spełnia swoje zadanie dopiero gdy fotografowany obiekt jest oddalony od fotografa ponad metr. Problem zbyt intensywnego światła z lampy doświetlającej nie przeszkadza jednak w robieniu zdjęć w dziennych warunkach.
Prócz głównego aparatu znajdującego się z tyłu telefonu, urządzenie posiada również przednią kamerę o rozdzielczości 0,3 Mpix, która nie zachwyca jakością, ale daje możliwość prowadzenia wideokonferencji np. przez Skype. Niezbyt nadaje się do wykonywania zdjęć.
Jeśli jednak kupując smartfona liczycie na wysokiej jakości kamerę i kręcenie płynnych filmów 720p HD, to zawiedziecie się. Kamera w Pentagramie oferuje wysoką rozdzielczość, ale już gorzej z płynnością. Szczególnie jest to widoczne podczas poruszania kamerą, a im szybszy ruch kamerzysty, tym bardziej rozmazany obraz.
Podsumowanie
To czy użytkownik będzie zadowolony z wyboru tego urządzenia jest uzależnione od jego oczekiwań. Jeśli przekładacie żywotoność baterii nad cienką, zgrabną i lekką obudowę, a parametry i możliwości nad logo znanego producenta, nie oczekujecie, że kamera będzie kręciła płynne filmy w 3D, UltraHD czy w zwolnionym tempie, a aparat będzie powalał na kolana najnowsze lustrzanki, to myślę, że będziecie zadowoleni z wyboru Pentagrama Monster P430-1. Szczególnie, że obecnie cena tego modelu na 23.06.2014 zaczyna się już od niecałych 470 zł Zobacz ceny na Ceneo.pl. Za takie pieniądze, chyba nie znajdziecie na polskim rynku niczego lepszego.
Galeria przykładowych zdjęć wykonanych telefonem:
Mam ten telefon od jakiś 2 lat i jestem z niego bardzo zadowolony. Średnio bateria trzyma mi ok 5 dni, ale zdarzało się, że dobiłem kilka razy do 9. Mimo kilku upadków z wysokości ok 1m na wykładzinę oraz panele podłogowe, smartfon działa mi bez problemu, a na szybce ani plastiku nie mam żadnych zadrapań. Narzekać można jedynie na szybkość działania, bo w porównaniu do Samsunga Galaxy S4 Mini to trochę wolno wszystko się uruchamia. Ogólnie jestem z niego zadowolony i w najbliższym czasie nie planuję go wymieniać.