fbpx

Asus MeMO Pad HD 7

Jako partner Google i twórca oryginalnego Nexus’a 7, Asus stał się liderem na rynku małych tabletów. Na potwierdzenie tego faktu firma wyprodukowała wiele urządzeń mobilnych, przy projektowaniu których wykorzystano doświadczenie jakie zdobyte przy pracach nad Nexus’em 7. Jednym ze wspomnianych sprzętów jest właśnie recenzowany MeMO Pad HD 7.

Asus MeMO Pad HD 7 widok z przodu

Rozmiary
W przeciwieństwie do poprzednich tabletów o rozmiarze 7 cali i sygnowanych nazwą MeMO Pad, HD 7 wyróżnia się świetną specyfikacją techniczną dorównującą topowym modelom na rynku. Sprzęt ten dostępny jest w kilku atrakcyjnych kolorach, a jego cena nie przekraczająca 450 zł (a w promocjach można go dostać nawet poniżej 400 zł), sprawia, że model ten jest kuszącym kąskiem.

Przy ocenie urządzenia od razu nasuwają się porównania z oryginalnym Nexus’em 7. HD 7 ma podobny rozmiar ekranu, jest odrobinę szerszy i grubszy, ale jego waga jest mniejsza niż w starszym modelu i wynosi tylko 302 g. (Nexus 7 waży 340 g.).

Spadek wagi nastąpił mimo zwiększenia rozmiarów tabletu, które wynoszą 196,8 x 120,6 x 10,8 mm.

Przód i tył różowego MeMO Pad HD 7

Ekran
Podobieństwa między tymi dwoma modelami nie kończą się na rozmiarach. MeMO Pad HD 7 posiada 7 calowy ekran oferujący dokładnie tą samą rozdzielczość co jego starszy brat – 1280 x 800 pixeli. Posiada również cztero-rdzeniowy procesor i 1 GB ramu. Mimo tych licznych podobieństw oba urządzenia różnią się modelem zastosowanego procesora. Tegra 3 została zastąpiona w HD 7 procesorem MediaTek MTK8125, który jest bardzo podobny do MTK 6589 stosowanego w wielu chińskich telefonach. Z całą pewnością można powiedzieć, że Asus dokonał interesującego wyboru, montując w swoim sprzęcie właśnie ten model procesora. MediaTek projektując go zadbał, by nie był on drogi, a jednocześnie zapewniał niskie zużycie baterii i wysoką wydajność. MTK8125 posiada cztery rdzenie AEM Cortex A7.

Kąty widzenia w HD 7

W przeciwieństwie do wielu innych tabletów z tej samej półki cenowej, Asus nie oszczędzał na ekranie. Ma on tą samą rozdzielczość co Nexus 7, która wynosi 215 ppi. Wypada zatem znacznie lepiej niż iPad mini czy Samsung Galaxy Tab 3 8.0, ale gorzej niż Nexus 7 z 2013 i iPad mini 2. Wyniki te potwierdza w praktyce ładnym, jasnym i ostrym obrazem. Oczywiście jakość wyświetlanego obrazu odstaje od topowych modeli, jednak w przedziale cenowym wynoszącym do 800 zł., jest to jeden z lepszych ekranów.
Dzięki zastosowaniu ekranu IPS LCD, tablet zapewnia niesamowite kąty widzenia. Obraz odzwierciedla niemal idealnie barwy pod każdym kątem spoglądania na ekran. Balans kolorów jest delikatnie przesunięty w stronę żółtego, ale jest to drobna dolegliwość, która jest niemal niezauważalna.
Jedyną wadą ekranu jest właściwie brak automatycznego ustawiania jasności. Jeśli jednak ustawi się ją na 50% raczej nie będzie potrzeby jej regulowania.

Tylna obudowa żółtego MeMO Pad HD 7

Obudowa
Każdy, kto trzymał w rękach pierwszego Nexus’a 7, szybko przyzwyczai się do HD 7. Między oboma modelami są niewielkie różnice, ale pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne. Plastik, z którego wykonana jest błyszcząca, tylna obudowa może sprawiać wrażenie przeciętnej jakości. Nie zapewnia on takiej przyczepności jak modele z najwyższej półki, ponieważ palce na nim delikatnie się ślizgają. By tego uniknąć, najlepiej trzymać MeMO Pad HD 7 za boki, co przy chwytaniu jedną ręką, może być niezbyt komfortowe dla osób mających małe, dziecięce dłonie.
Ani kolorowy tył, ani błyszcząca czerń z przodu obudowy nie imponują wyglądem. Od razu widać, że elementy te zostały tak, dobrane, by cena tabletu była niska. Sprzęt ten z pewnością spełni wymagania osób, do których jest kierowany, tak więc kompromis na jaki poszedł Asus wydaje się dobrym pomysłem.
MeMO Pad HD 7 dobrze trzyma się w jednej dłoni chwytając go pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Dzięki jego kompaktowym wymiarom i małej wadze, dłoń nie męczy się nawet przy dłuższym trzymaniu. Dotykając palcami tyłu obudowy wyczujemy wytłoczone logo producenta.

Tylny aparat HD 7

Aparat
HD 7 został wyposażony w 2 kamery. Tylna o rozdzielczości 5 MP wystaje nieco z obudowy, ale dzięki nieznaczemu schowaniu soczewki w zagłębieniu, można bez obaw kłaść urządzenie na plecach. Będzie ono spoczywało na tworzywie sztucznym, więc soczewna nie jest narażona na rysy. Z powodu wypukłości kamery, przy używaniu na płaskich powierzchniach, tablet może nieznacznie się przechylać na boki. Asus tak jak w przypadku nowego Nexus’a 7 mógł zadbać, by kamera nie wystawała poza obudowę. Takie rozwiązanie jest bardziej komfortowe i lepiej wygląda niż to co zostało zastosowane w tym modelu. Niestety producent nie wyposażył tylnego aparatu w dodatkową diodę doświetlającą kadr.
Z przodu nad ekranem znajduje się druga kamera o rozdzielczości 1,2 MP. Została ona wyśrodkowana, co jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż umieszczenie jej z boku tak jak Asus zrobił to w nowym Nexus’ie 7.

Bok białego MeMO Pad HD 7

Przyciski
Z lewej strony urządzenia zostały umieszczone 2 przyciski: sterowanie głośnością i włącznik. Nie są one zbyt czułe na dotyk, ale łatwo je znaleźć, dzięki czemu korzystanie z nich szybko staje się intuicyjne. Dodatkowo oba przyciski sa w kolorze tylnej obudowy.
W MeMO Pad HD 7 Asus zamontował port micro-USB w nietypowym miejscu – na górze obudowy. Obok niego znajduje się również standardowe wejście na słuchawki 3,5 mm jack. Pomiędzy oboma gniazdami został jeszcze umieszczony mikrofon. Port USB na górze tabletu tego rozmiaru zapewnia komfortowe użytkowania podczas ładowania.
Rozwiązanie to pozwala również na redukcję kosztów produkcji sprzętu. Dzięku portowi ładowania na górze, producent nie musiał stosować dodatkowego kabla do dołu tak jak zostało to rozwiązane w Nexus’ie 7.

Nowy model Asusa został wyposażony w zależności od wersji w 8 lub 16 GB pamięci jednak nie jest ona w całości dostępna dla użytkownika. Przykładowo model z 16 GB daje użytkownikowi do wykorzystania jedynie 12 GB. Na szczęście producent pamiętał, by urządzenie wyposażyć w dodatkowy slot na karty pamięci microSD, który został umieszczony z lewej strony. Nie jest on w żaden sposób zabezpieczony zaślepką, przez co z czasem może się w nim gromadzić kurz i pył.
Karta przy wkładaniu wyraźnie „klika”, a jej usunięcie jest równie łatwe i wygodne jak montaż.
Asus nabywcom tabletu oferuje również bezpłatnie 16 GB w swojej chmurze na okres 1 roku.

HD 7 ma zamontowane dwa głośniki stereo wykorzystujące technologię SonicMaster, dzięki czemu dają one dźwięk wysokiej jakości. Zostały one wykonane z metalu i mają duże komory rezonacyjne, co zapewnia silniejszy i dobrze odzworowany dźwięk. Głośniki zostały ukryte za grilem na tylnej obudowie. Niestety, gdy urządzenie jest trzymane w pozycji poziomej, głośniki mogą być zasłaniane jedną ręką, przez co dźwięk będzie przytłumiony.

Różowy MeMo Pad Hd 7 widok z boku

Bateria
Asus podaje, że czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu wynosi aż 10 godzin. Wynik taki da się osiągnąć nie tylko w optymalnych warunkach laboratoryjnych, jednak w codziennym użytkowaniu sprzęt na jednym ładowaniu działa ponad 8 godzin. Akumulator zastosowany z MeMO Pad HD 7, tak samo jak ten w Nexus’ie 7 ma 15 Wh.
Tablet zużywa mało energii podczas uśpienia i został wyposażony w energooszczędny procesor, ale żywotność baterii i tak jest nieco krótsza niż w oryginalnym Nexus’ie 7 i znacznie gorsza niż oferuje iPad mini.
Jego ładowanie za pomocą ładowarki dołączonej do zestawu trwa dość krótko, momo, że nie zapewnia ona tak wysokiej mocy jak niektóre produkty konkurencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *